38

ProgressBar 038: Bartek Raszczyk o sieciach z perspektywy wyspiarza

ProgressBar 038: Bartek Raszczyk o sieciach z perspektywy wyspiarza

Nieco spóźniony materiał, nagrany tuż po ostatnim PLNOG (wydanie 16). Publikujemy dziś, bo BREXIT, bo nowy PLNOG w drodze, a przede wszystkim dlatego, że go w końcu znaleźliśmy, zmontowaliśmy i wrzuciliśmy na YouTube. Ok, dosyć tłumaczenia… Dziś w barze w browar uderza Bartek Raszczyk, znana postać półświatka sieciowego a w szczególności telekomowego. Porozmawiamy o projektach sieciowych z perspektywy wysp, nadchodzącym PLNOG i emigracji. Zapraszamy!

Mam nadzieję, że ci się podobał ten odcinek. Zapraszamy do komentowania, oraz wyrażania swoich opinii o temacie, programie czy też samych prowadzących!

PRAGNĘ WIĘCEJ!

magister-zla

Magister zła poszukiwany

Magister zła poszukiwany

Niemal każda praca magisterska rozpoczyna się od słów oscylujących wokół jakiegoś niezgłębionego problemu z którym boryka się ludzkość od bliżej nieokreślonego czasu. Większość z nich zostaje zaliczona, w związku z czym wydaje się, że nie jest to taka najgorsza metoda…

Philippe Claboter "Choose your head / Choisi ta tête !" - https://flic.kr/p/GR9NRu

Tak więc już od niepamiętnych czasów świat IT boryka się z problemem niekończących się aktualizacji, nowych wersji i zmian na niedoścignione lepsze. Nie można jednak oprzeć się wrażeniu, że ktoś ze skrupulatnością Hansa Barbiego próbuje uprzykrzyć nam życie i sprawić, że nasze wypielęgnowane liczniki dostępności sięgną dna.

PRAGNĘ WIĘCEJ!

16czerwcaplvmug

Późnowiosenne spotkanie PLVMUG 2016

Późnowiosenne spotkanie PLVMUG 2016

Za tydzień spotkanie! Prawdopodobnie już od jakiegoś czasu dostajecie zaproszenia i jak widziałem wielu z Was się zapisało. Natomiast dla tych którzy jeszcze nie słyszeli to szczegóły spotkania znajdziecie tutaj.

16czerwcaplvmug

Zapraszam do rejestracji – jest wymagana, abyśmy mogli ogarnąć sprawy organizacyjne… jak również liczba miejsc jest ograniczona. Ok, formalności za nami. Teraz trochę o zmianach, jak widzieliście agenda staruje tym razem od 14:00 – z jednej strony jest to ukłon dla podróżujących do stolicy, a dla autochtonów może pomoże się ogarnąć z tematami rodzinno/firmowymi… PRAGNĘ WIĘCEJ!

nutanix-i

Nutanix – uruchomienie

Nutanix – uruchomienie

W poprzedniej części opisałem fizyczną instalację klastra Nutanix, oraz kroki niezbędne do przeprowadzenia w warstwie sprzętowej. Dzisiaj przybliżę konsolę służącą do codziennej pracy z rozwiązaniem.

nutanix-i

Po zakończeniu konfiguracji sprzętu i uruchomieniu klastra, należy zalogować się na adres IP jednej z maszyn CVM za pomocą przeglądarki do konsoli PRISM. Do zalogowania wykorzystuje się domyślne dane dostępowe, w kolejnym kroku należy ustalić nowe hasło oraz zaakceptować umową licencyjną. PRAGNĘ WIĘCEJ!

rancher

Rancher.io

Rancher.io

Dzisiejszy wpis będzie przypadkowy i zupełnie niezaplanowany…  Miało być o HA a będzie o rancher.io. Cała historia rozpoczęła się gdy w gąszczu poszukiwań orkiestratora idealnego do instytucji w jakiej pracuję natknąłem się na istnego rodzynka i postanowiłem szybko o nim napisać.

https://flic.kr/p/eT8X7S

Na moje oko rancher nie jest ot takim zwykłym orkiestratorem jak np. Shipyard czy ś.p. Tutum (który odrodził się jako płatny DockerCloud). Rancher proponuje poza standardową orkiestracją (dodaj host, uruchom 7 kontenerów alpine, zmień parametry postgresa) trochę dodatkowych funkcji a co za tym idzie nieco inne podejście. PRAGNĘ WIĘCEJ!

nutanix-i

Nutanix – instalacja

Nutanix – instalacja

Poprzednia część cyklu opowiadała o samej firmie Nutanix jak i architekturę jej rozwiązania.  Dziś nieco praktyczniej, bo Dzięki uprzejmości firmy S4E, polskiego dystrybutora Nutanix, miałem okazję przetestować rozwiązanie w praktyce.

nutanix-i

Egzemplarz, który otrzymałem w swoje ręce to NX-3050. Jest on przedstawicielem serii o dużej gęstości, gdzie w obudowie 2U może znajdować się do czterech serwerów (testowany sprzęt składał się z trzech serwerów). Niestety testowałem model, którego sprzedaż zakończyła się w lutym 2016 roku oraz została już wyznaczona data zakończenia jego wsparcia (EOL). PRAGNĘ WIĘCEJ!

docker-banner

Automatyczne reverse proxy dla farmy Docker Swarm

Automatyczne reverse proxy dla farmy Docker Swarm

Gdy już wkroczymy, cali na biało, w krainę automatycznych, autoskalujących się mikroserwisów które miały być dla nas ziemią obiecaną, podobnie jak w prawdziwym świecie, okaże się, że czyhają tam na nas problemy które mogą wybuchnąć w każdej chwili…

Na podstawie https://flic.kr/p/nWLQxE

Wyobraźcie sobie, taką sytuację – macie aplikację składającą się z jakiś baz danych, repozytoriów plików czy cokolwiek tam chcecie. Oczywiście macie tam również kontenery aplikacyjne z Waszym wypieszczonym programem który pozwala na wystawianie danych z rzeczonych baz poprzez cukierkowe, słodziutkie GUI. Na końcu stoi natomiast load balancer, który pilnuje, że jeżeli któryś z kontenerów zemrze to on zawsze będzie mógł pakować ruch do tego który się ostał. PRAGNĘ WIĘCEJ!

nutanix-i

Nutanix – Idea i architektura

Nutanix – Idea i architektura

Zakończyliśmy serię o Simplivity to teraz czas na kolejną platformę hyperkonwergentą, w związku z czym przed wami pierwszy artykuł o Nutanix… jednak zacznijmy od początku. O wirtualizacji chyba słyszał już każdy kto ma jakikolwiek związek z serwerami, lecz o problemach, które się pojawiają, podczas korzystania z tej technologii, nie każdy słyszał. Ci co słyszeli, często godzą się z problemami, które się pojawiają i działają tak samo od lat. Wyobraźmy sobie sytuację firmy, która posiada serwery, na których uruchomiona jest wirtualizacja oraz zapewniająca wysoką dostępność macierz na dane maszyn wirtualnych.

nutanix-i

Wszystko działa świetnie, czasem wymaga jakiejś interwencji, wymiany, aczkolwiek generalnie wszyscy są zadowoleni. Do czasu gdy CEO przychodzi do CIO z pomysłem na nową usługę… Niestety nikt nie potrafi udzielić informacji ile nowych maszyn wirtualnych będziemy chcieli uruchomić, jakiej przestrzeni będą one potrzebować ani jakiej mocy obliczeniowej wymagać, że o obciążeniu podsystemów dyskowych to już nie wspomnę. PRAGNĘ WIĘCEJ!

37

ProgressBar 037: Taniec na barze podczas PLNOG 16

ProgressBar 037: Taniec na barze podczas PLNOG 16

Nareszcie mieliśmy wraz z Mirkiem prawdziwy bar… co ja mówię prawdziwy ProgressBar! Organizatorzy konferencji #PLNOG postanowili zrobić nam niespodziankę i postawili fizyczny bar sponsorowany przez nadchodzącą konferencję infraXstructure, dorzucili piwko i dzięki temu mogliśmy jak prawdziwi barmani pogadać z naszymi słuchaczo-telewidzami 😀 Odcinek w którym przewija się nienaturalnie dużo osób. Będzie o zmianach, wirtualizacji, programowaniu, zarządzaniu projektami i o naszym wspólnym pomyśle, czyli Generalnej Dyrekcji Chmur i Datacenter 😉 Zapraszamy!

Mam nadzieję, że ci się podobał ten odcinek. Zapraszamy do komentowania, oraz wyrażania swoich opinii o temacie, programie czy też samych prowadzących!

PRAGNĘ WIĘCEJ!

asertywnosc

Asertywność

Asertywność

Kiedyś byłem świadkiem jak pewien administrator odchodząc z pracy ustawił automatyczną odpowiedz w serwerze poczty. Niby nic wielkiego, ale ta odpowiedz pokazała mi jaką siłę odmowy ma IT i jak ludzie są z nią absolutnie pogodzeni.

https://flic.kr/p/cHf49S

Otóż wspomniany Pan napisał wiadomość o treści „Witam, Nie. Pozdrawiam”. Trzy miesiące ludzie byli pewni, że on wciąż pracuje i realizuje swoje zadania, a odpowiedz negatywna tylko ich w tym mniemaniu utrwalała. Sytuacja ta rozbudziła we mnie pewien ciąg rozważań na temat charakteru pracy który administrator, specjalista czy inny stwór z branży IT wykonuje na co dzień. PRAGNĘ WIĘCEJ!