rancher

Rancher.io

Rancher.io

Dzisiejszy wpis będzie przypadkowy i zupełnie niezaplanowany…  Miało być o HA a będzie o rancher.io. Cała historia rozpoczęła się gdy w gąszczu poszukiwań orkiestratora idealnego do instytucji w jakiej pracuję natknąłem się na istnego rodzynka i postanowiłem szybko o nim napisać.

https://flic.kr/p/eT8X7S

Na moje oko rancher nie jest ot takim zwykłym orkiestratorem jak np. Shipyard czy ś.p. Tutum (który odrodził się jako płatny DockerCloud). Rancher proponuje poza standardową orkiestracją (dodaj host, uruchom 7 kontenerów alpine, zmień parametry postgresa) trochę dodatkowych funkcji a co za tym idzie nieco inne podejście. PRAGNĘ WIĘCEJ!

nutanix-i

Nutanix – instalacja

Nutanix – instalacja

Poprzednia część cyklu opowiadała o samej firmie Nutanix jak i architekturę jej rozwiązania.  Dziś nieco praktyczniej, bo Dzięki uprzejmości firmy S4E, polskiego dystrybutora Nutanix, miałem okazję przetestować rozwiązanie w praktyce.

nutanix-i

Egzemplarz, który otrzymałem w swoje ręce to NX-3050. Jest on przedstawicielem serii o dużej gęstości, gdzie w obudowie 2U może znajdować się do czterech serwerów (testowany sprzęt składał się z trzech serwerów). Niestety testowałem model, którego sprzedaż zakończyła się w lutym 2016 roku oraz została już wyznaczona data zakończenia jego wsparcia (EOL). PRAGNĘ WIĘCEJ!

docker-banner

Automatyczne reverse proxy dla farmy Docker Swarm

Automatyczne reverse proxy dla farmy Docker Swarm

Gdy już wkroczymy, cali na biało, w krainę automatycznych, autoskalujących się mikroserwisów które miały być dla nas ziemią obiecaną, podobnie jak w prawdziwym świecie, okaże się, że czyhają tam na nas problemy które mogą wybuchnąć w każdej chwili…

Na podstawie https://flic.kr/p/nWLQxE

Wyobraźcie sobie, taką sytuację – macie aplikację składającą się z jakiś baz danych, repozytoriów plików czy cokolwiek tam chcecie. Oczywiście macie tam również kontenery aplikacyjne z Waszym wypieszczonym programem który pozwala na wystawianie danych z rzeczonych baz poprzez cukierkowe, słodziutkie GUI. Na końcu stoi natomiast load balancer, który pilnuje, że jeżeli któryś z kontenerów zemrze to on zawsze będzie mógł pakować ruch do tego który się ostał. PRAGNĘ WIĘCEJ!

nutanix-i

Nutanix – Idea i architektura

Nutanix – Idea i architektura

Zakończyliśmy serię o Simplivity to teraz czas na kolejną platformę hyperkonwergentą, w związku z czym przed wami pierwszy artykuł o Nutanix… jednak zacznijmy od początku. O wirtualizacji chyba słyszał już każdy kto ma jakikolwiek związek z serwerami, lecz o problemach, które się pojawiają, podczas korzystania z tej technologii, nie każdy słyszał. Ci co słyszeli, często godzą się z problemami, które się pojawiają i działają tak samo od lat. Wyobraźmy sobie sytuację firmy, która posiada serwery, na których uruchomiona jest wirtualizacja oraz zapewniająca wysoką dostępność macierz na dane maszyn wirtualnych.

nutanix-i

Wszystko działa świetnie, czasem wymaga jakiejś interwencji, wymiany, aczkolwiek generalnie wszyscy są zadowoleni. Do czasu gdy CEO przychodzi do CIO z pomysłem na nową usługę… Niestety nikt nie potrafi udzielić informacji ile nowych maszyn wirtualnych będziemy chcieli uruchomić, jakiej przestrzeni będą one potrzebować ani jakiej mocy obliczeniowej wymagać, że o obciążeniu podsystemów dyskowych to już nie wspomnę. PRAGNĘ WIĘCEJ!

37

ProgressBar 037: Taniec na barze podczas PLNOG 16

ProgressBar 037: Taniec na barze podczas PLNOG 16

Nareszcie mieliśmy wraz z Mirkiem prawdziwy bar… co ja mówię prawdziwy ProgressBar! Organizatorzy konferencji #PLNOG postanowili zrobić nam niespodziankę i postawili fizyczny bar sponsorowany przez nadchodzącą konferencję infraXstructure, dorzucili piwko i dzięki temu mogliśmy jak prawdziwi barmani pogadać z naszymi słuchaczo-telewidzami 😀 Odcinek w którym przewija się nienaturalnie dużo osób. Będzie o zmianach, wirtualizacji, programowaniu, zarządzaniu projektami i o naszym wspólnym pomyśle, czyli Generalnej Dyrekcji Chmur i Datacenter 😉 Zapraszamy!

Mam nadzieję, że ci się podobał ten odcinek. Zapraszamy do komentowania, oraz wyrażania swoich opinii o temacie, programie czy też samych prowadzących!

PRAGNĘ WIĘCEJ!

asertywnosc

Asertywność

Asertywność

Kiedyś byłem świadkiem jak pewien administrator odchodząc z pracy ustawił automatyczną odpowiedz w serwerze poczty. Niby nic wielkiego, ale ta odpowiedz pokazała mi jaką siłę odmowy ma IT i jak ludzie są z nią absolutnie pogodzeni.

https://flic.kr/p/cHf49S

Otóż wspomniany Pan napisał wiadomość o treści „Witam, Nie. Pozdrawiam”. Trzy miesiące ludzie byli pewni, że on wciąż pracuje i realizuje swoje zadania, a odpowiedz negatywna tylko ich w tym mniemaniu utrwalała. Sytuacja ta rozbudziła we mnie pewien ciąg rozważań na temat charakteru pracy który administrator, specjalista czy inny stwór z branży IT wykonuje na co dzień. PRAGNĘ WIĘCEJ!

plansza_progressbar_720p

ProgressBar 036: Tomasz Onyszko – Tematy identity i rozwiązania inne niż wszystkie

ProgressBar 036: Tomasz Onyszko – Tematy identity i rozwiązania inne niż wszystkie

Dziś do naszego baru zawitał Tomasz Onyszko Architekt i ewangelista z kilkunastoletnim doświadczeniem w technologiach Microsoft. Poopowiada nam o swoim koniku – temacie tożsamości cyfrowej. Generalnie ma facet pomysł i nadzieję na zmianę w zakresie zarządzania tożsamością i zaufaniem w sieciach zarówno lokalnych jak i internecie. Zapraszamy!

Mam nadzieję, że ci się podobał ten odcinek. Zapraszamy do komentowania, oraz wyrażania swoich opinii o temacie, programie czy też samych prowadzących!

PRAGNĘ WIĘCEJ!

infraXhardcore

infraXstructure 2016

infraXstructure 2016

Jest coś urzekającego w przyglądaniu się jak idea którą powołało się do życia rozwija się w tak niezwykły sposób. Druga edycja infraXstructure przed nami… z konferencji z dwoma ścieżkami tematycznymi wyewoluowaliśmy do czterech, mamy same gwieździste nazwiska w agendzie. Jest zaprawdę godnie, w końcu mogę to nazwać prawdziwą konferencją dla niepokornego IT.

infraXhardcore

Zresztą co tutaj owijać w bawełnę ostatnia konferencja wyszła bardzo przyzwoicie. Odwiedziło nas 150 osób, jak na pierwsze wydanie konferencji o której nikt nie słyszał to zdaje się dobry wynik. Jeżeli chcecie zobaczyć jak było na ostatnim wydarzeniu tutaj znajdziecie krótkie sprawozdanie: PRAGNĘ WIĘCEJ!

vSphere Replication Appliance – dotkliwa luka w dokumentacji

vSphere Replication Appliance – dotkliwa luka w dokumentacji

Produkty VMware są nieustannie rozwijane, dlatego dobrze byłoby nadążać za nowymi rozwiązaniami. W wersji szóstej pojawił się nowy model SSO, a vCenter został rozdzielony na dwa elementy: Platform Service Controller oraz vCenter Server.

https://flic.kr/p/2oSauL

Nowy model wyeliminował Linked Mode, zniósł również konieczność użycia serwera Windows oraz wymóg na licencję vSphere Standard. Teraz możliwe okazało się w licencji Essential Plus połączenie wszystkich serwerów vCenter, co ułatwia zarządzanie całym środowiskiem poprzez użycie jednej konsoli (webowej oczywiście).

PRAGNĘ WIĘCEJ!

svmotion

Storage vMotion w VMware Essentials Plus?

Storage vMotion w VMware Essentials Plus?

Rozwiązanie VMware ma kilka modeli licencjonowania. W zależności od budgetu, możliwości i potrzeb dobieramy wersję dla swojej firmy. Jednym z atutów wirtualizacja jest łatwość zapewnienia wysokiej dostępności dla utrzymywanych systemów. Już w licencji Essentials Plus możemy stworzyć klaster HA zabezpieczający przez awarią jednego z ESXi’ow i minimalizujący czas niedostępności maszyn wirtualnych objętych awarią hosta.

https://flic.kr/p/sxTY4j

Tym czego chyba najbardziej brakuje w tej wersji jest możliwość przeniesienia maszyny wirtualnej na inny datastore bez jej wyłączania. Aby tego dokonać musimy wyłączyć maszynę, wykonać migrację i ją włączyć ponownie. Wszystko możemy zrobić z GUI. Najbardziej karkołomnym zadaniem jest migracja wirtualnego vCenter. Bez vCenter (musimy je wyłączyć) nie ma GUI, a podłączenie klientem C# do hosta ESXi także nie pomoże. Musimy wyrejestrować maszynę z danego hosta, za pomocą linii poleceń przekopiować pliki maszyny wirtualnej w docelowe miejsce aby na końcu maszynę zarejestrować i ją włączyć. A gdyby tak można było przenieść vCenter nie wyłączając go? PRAGNĘ WIĘCEJ!