AWS User Group #18

Szóstego października roku Pańskiego 2016 miałem przyjemność aktywnie uczestniczyć w osiemnastym spotkaniu Poznańskiej grupy użytkowników Amazon Web Services. W trakcie konferencji zostały wygłoszone trzy techniczne prelekcje. Spotkanie rozpoczął porządny kawał technicznego sosu, czyli wykład mojego autorstwa pod tytułem: Automatyzacja CI/CD – Docker i spółka w AWS.

Podczas wykładu automatycznie, z wykorzystaniem Ansible, wykonałem deployment maszyn wirtualnych EC2, zainstalowałem wszystkie potrzebne zależności na tych instancjach, utworzyłem i skonfigurowałem klaster Docker Universal Control Plane oraz zainstalowałem zaufane repozytorium Docker Trusted Registry. Następnie skonfigurowałem Gitlab oraz Gitlab Continuous Integration i zintegrowałem narzędzie do kontroli wersji z zaufanym repozytorium. Pod koniec swojej prezentacji powołałem przykładowe repozytoria w Docker Trusted Registry oraz Gitlab i wcieliłem się w rolę dewelopera; wykonując magiczne komendy:

git commit

git push

wykazałem pełne działanie środowiska polegające na automatycznym zbudowaniu aplikacji pod Gitlab oraz wrzucenie gotowego do pracy w produkcji obrazu w Docker Trusted Registry.

Następnie obejrzeliśmy świetny elementarz Tomka Stachlewskiego, który w prezentacji: ABC AWS, czyli tajemnicze ECS i ECR w praktyce pokazał jak klik po kliku, korzystając z gotowych rozwiązań chmury AWS: Elastic Container Service oraz Elastic Container Registry utworzyć łatwo skalowany klaster pod Dockera.

Konferencje zakończył wykład Roberta Senktasa, który zaprezentował oskrypcony deployment aplikacji Sitecore pod AWS.

Między prelekcjami Tomka Stachlewskiego a Roberta Stenktasa odbyła się dość długa sesja networkingu, w której oprócz kawy, kolorowych napojów i pizzy towarzyszyła nam dyskusja na temat zasadności konteneryzacji; co konteneryzacja faktycznie oferuje, a w co jest uboga; dlaczego warto automatyzować pracę oraz jak podejść do spraw bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych w sposób automatyczny.

Spotkanie wspominam bardzo pozytywnie; było mi bardzo przyjemnie wygłosić wykład, wśród takiego grona słuchaczy!

Referencje

W prezentacji wykorzystałem poniższe technologie:

Post został opublikowany na łamach: