Amazon EC2 jest moją, jak na razie ulubioną chmurą. Ogólnie uważam, że serwisy Cloud Computing od Amazona są bardzo wysokiej jakości jak również są one przyjemne w użytkowaniu.

Już od roku Amazon Web Services daje możliwość korzystania z darmowej, najmniejszej instancji t1.micro opartej o linuksa. Od wczoraj zasady się zmieniły, otóż mamy możliwość korzystania również z Microsoft Windows Server! Za darmo, okrągły rok. Przytaczając słowa Amazona:

„Jesteśmy podekscytowani możliwością ogłoszenia, że od dzisiaj darmowy plan dostępowy AWS obejmuje instancje EC2 z Microsoft Windows Server. Klienci uprawnieni do korzystania z darmowego planu dostępowego mogą wykorzystać do 750 godzin miesięcznie instancji t1.micro za darmo” – źródło tłumaczenia webhosting.pl.

Amazon daje nam 750 godzin/m – czyli nasza maszyna może działać nieprzerwanie przez cały miesiąc, nie trzeba jej zatrzymywać nawet na chwilę. Dzięki temu możemy bez stresu przetestować jak nasze aplikacje będą działały w chmurze zupełnie za darmo. Dostajemy dodatkowo zasób dyskowy o powiększonej do 30GB pojemności i możemy zutylizować do dwóch milionów operacji I/O. Sama maszyna wirtualna t1.micro dysponuje 613MB RAM oraz może być zarówno 32 jak i 64 bitowa. Amazon również umożliwia skorzystanie z S3, SimpleDB i Managmet Console.

Dostajemy, więc pełnokrwisty produkt, na którym bez problemu możemy przetestować nasze rozwiązania zarówno w środowisku 32 bit jak i 64 bit pod kontrolą systemów z rodziny Linux lub Windows. Myślę, że to idealna możliwość, aby sprawdzić się z rozwiązaniami Cloud Computing i ewentualnie pokazać przełożonym, że nie taki diabeł straszny jak go malują.

Po więcej info zapraszam na stronę darmowych usług Amazon – http://aws.amazon.com/free/, oraz do poradnika dotyczącego maszyn opartych na Windows – Amazon EC2 Microsoft Windows Guide.

Darmowy Windows Server na chmurze Amazon EC2

About the author

Bloger i niezależny konsultant z wieloletnim doświadczeniem w branży IT. Specjalizujący się w wirtualizacji i cloud computingu. Posiada tytuły MCP, MCTS, VCP oraz VMware vExpert.
1 Response
  1. Pelnokrwisty z 613MB Ram to chyba zart.
    BTW dwóch milionów operacji I/O – na jaka ilosc sie to przeklada? mam nadizjee ze nie na pelnokrwiste 10GB?

Leave a Reply