GPT, VMware Converter, PlateSpin czyli migracja P2V kontrolera domeny.

Kolejny dzień migracji. Snuje się po pomieszczeniu, jakby bez ciała. Poruszam się jak Gotka w długiej czarnej sukni – płynę, idę, ale jakbym nie poruszał nogami. Testy przechodzą porwanie, następne serwery stają się z chwili na chwilę produkcją. Wszystko idzie zgodnie z planem. Czeka na mnie jeszcze dziś kontroler Active Directory. Kilka kroków i dzień minie, a całe środowisko płynnie wystartuje z nowej infrastruktury wirtualnej.

Kontroler domeny działa pod kontrolą Windows Server 2008R2 64bit a sprzęt, na którym jest uruchomiony to serwer IBM System x3550 M3. Wszystko wydawałoby się pięknie – wspierany system operacyjny, wspierany serwer. VMware Converter w takim układzie powinien być idealnym rozwiązaniem… jednak jest mały trzyliterowy problem – GPT.

Czymże jest owe GPT? Jak podaje Wikipedia jest to sposób zapisu na informacji o partycjach na dysku. W strukturze logicznej, przypomina rozszerzone (extended) partycje MBR czyli starego typu… blablabla… generalnie chodzi w tym o to, że GPT daje nam możliwość użycia w systemach MS do 128 partycji na jednym dysku i zaalokować do 18EB. Biorąc pod uwagę, że wspominany serwer ma dwie partycje i 300GB dostępnej powierzchni dyskowej to faktycznie użycie GPT było bezdyskusyjne 😉

Jednak, w czym problem? Otóż partycje GPT nie są wspierane przez VMware Convertera, o czym dowiedziałem się dopiero po kliku dobrych godzinach próbowania migracji. Proces pozawczy trwał tak długo, ponieważ gdy będziecie chcieli zrobić sobie migrację serwera z GPT, na różnych wersjach konwertera – od 3, 4, 4.3 dostaniecie szereg dziwnych, niewiele mówiących błędów takich jak:

Vmware vCenter Converter Standalone Fatal Error Occurred. The most common reason for this is loss of network connection. The wizard will now be closed. Please check your network connection and try again.
[#8] [2010-07-08 12:06:41.810 05436 error ‚DisksAndVolumesDataConnectionLogger’] Exception getting Disks and Volumes, _sourceStorageInfo is missing!!
[#8] [2010-07-08 12:06:41.810 05436 error ‚DisksAndVolumesDataConnectionLogger’] Exception getting Disks and Volumes info!!
“.” – to mój ulubiony z konwertera 4.3 😀

Dopiero w wersji 5.0 jawnie w komunikacie błedu informowani jesteśmy, że VMware Converter nie wspiera GPT.
Cóż wtedy począć? Możecie zrobić dwie rzeczy, po pierwsze sprawdzić czy macie GPT, robi się to za pomocą wywołania komendy w konsoli cmd uruchomionej z prawami administratora:

diskpart
list disk

Po jej wywołaniu powinna Wam się pokazać zgrabna tabelka w której, gdy zobaczycie gwiazdkę przy GPT będzie to oznaczać, że możecie dać sobie spokój z VMware Converterem… Znalazłem co prawda jakieś hardkorowe, chałupnicze metody migracji, ale stosowanie ich w środowisku produkcyjnym wydało mi się niezbyt rozsądne. W zamian VMware Convertera postanowiłem użyć produktu PlateSpin w wersji 9.

Aby rozpocząć migrację za pomocą Plate Spin należy wykonać operację „odkrycia” celu i źródła. Funkcja Discover Details pozwoli nam uzyskać wszelkie niezbędne informacje, które posłużą do migracji. Aby tego dokonać udajemy się do PlateSpin Migrate toolbar -> Discover Details lub w widoku serwerów klikamy prawym przyciskiem myszy na pustym obszarze I wybieramy Discover Details.

Powinno pokazać się nam okienko umożliwiające wpisanie numeru IP serwera, a także wybranie typu systemu operacyjnego z listy.

Po zarejestrowaniu zarówno naszego Windowsa jaki ESX’a możemy zabrać się za skonfigurowanie zadania migracji. Do wyboru mamy dwa tryby:

  • Advanced mode – Pozwala on na dostęp I modyfikację wszelkich parametrów zadania.
  • Wizard mode – Taki tryb jak auto w aparacie – klik klik I gotowe 😉

My, jako prawdziwi specjaliści oczywiście wybierzemy tryb zaawansowany, żeby mieć pełną kontrolę nad procesem migracji. Aby rozpocząć konfigurację zadania klikamy na ikonę Action a następnie w oknie, które się pojawi przeciągamy wykryty serwer źródłowy na serwer docelowy i wciskamy przycisk Advanced.

Podczas konfiguracji opcji zaawansowanych należy zwrócić uwagę aby replikacja była ustawiona na block based i online tak jak na rysunku poniżej:

Następnie zaznaczamy, że chcemy, aby maszyna wirtualna, która powstanie po migracji była wyłączona a stara fizyczna pozostała online. Jest to trochę dmuchanie na zimne, ponieważ później możemy odłączyć kartę sieciową, co zabezpieczy nas przed sytuacją, że nawet gdy przypadkowo uruchomimy VM to nie uszkodzi ona nam struktury AD.

Następnie wprowadzamy poświadczenia na jakich ma być przeprowadzona migracja

Przechodzmy do zakładki Take control i wprowadzamy nowy, unikalny i tymczasowy adres ip dla maszyny wirtualnej.

Dalej klikamy OK i uzyskujemy swego rodzaju podsumowanie wszelkich ustawień przyszłej maszyny wirtualnej. Warto zaznaczyć, w opcji General, aby w nowej VM zostały zainstalowane VMware Tools, oraz dostroić ilość pamięci RAM – w moim przypadku była to wartość 4GB.

Dodatkowo, tak jak wcześniej wspomniałem Guest NIC1 warto zaznaczyć aby karta śieciowa po uruchomieniu była nie podłaczona do sieci.

Resztę parametrów możecie ustawić dowolnie. PlateSpin pozwala na różne modyfikacje podczas migracji – od zmiany sieciówek, przez modyfikacje i rozdzielanie partycji na niezależne dyski vmdk, po wyłączanie i włączanie usług w systemie gościa.
Po dopieszczeniu ustawień naszej przyszłej maszyny wirtualnej zapisujemy i uruchamiamy zadanie.

Po pomyślnej operacji warto wykonać kilka testów przeniesionego kontrolera. Możecie to wykonać za pomocą tego prostego skryptu:

mkdir %1
dcdiag > %1\dcdiag.txt
repadmin /showrepl > %1\repadmin.txt
ntfrsutl ds > %1\ntfrsult.txt
nslookup domena.cmentarnapolka.pl %1 > %1\nslookup-all.txt
nslookup -„set q=ANY” domena.cmentarnapolka.pl %1 > %1\nslookup-any.txt
nslookup -„set q=NS” domena.cmentarnapolka.pl %1 > %1\nslookup-ns.txt
nslookup -„set q=SOA” domena.cmentarnapolka.pl %1 > %1\nslookup-soa.txt

Należy go jedynie nieco zmodyfikować do testowanego środowiska – wymienić nazwę domeny na swoją. Zapisać, jako plik cmd i wywołać na przeniesionym kontrolerze domeny podając jego IP lub nazwę domenową np.:

testing-ad.cmd kontroler1.domena.cmentarnapolka.pl

Testy przebiegną pomyślnie, jeżeli:

  • Nie będzie błędów
  • Kontroler będzie osiągalny
  • Wszystkie inne kontrolery AD pojawiają się pod „SET: DOMAIN SYSTEMVOLUME (SYSVOL SHARE)” po wywołaniu ntfrsutl
  • Nazwy domen są rozwiązywane

Nie potrafię zliczyć przypadków, gdy VMware Converter mnie zawiódł – że coś, co rzekomo miał przekonwertować w rezultacie sromotnie nie działało. Nie pomagały modły, wyłączanie wirtualnych urządzeń, niedzielne psalmy pod zakrystią… Nic. W przeciwieństwie do kotów mam tylko jedno życie, i powiem wam, że PlateSpin uratował mi je nie raz.

About the author

Bloger i niezależny konsultant z wieloletnim doświadczeniem w branży IT. Specjalizujący się w wirtualizacji i cloud computingu. Posiada tytuły MCP, MCTS, VCP oraz VMware vExpert.

Leave a Reply