Podczas testów nowego VMware vSphere4 Update 1, a dokładnie vCenter 4 na Windows Server 2008 R2 przyszło do głowy, że warto by zobaczyć co tam się dzieje z serwerem VCB i backupami.

Stary mechanizm VCB o dziwo działa z nowym vCenter. Kopie spływają bez problemu, pakują się również bez komplikacji, tyle tylko że pliki maszyn wirtualnych rozrosły mi się ostatnio do dosyć dużych rozmiarów – 300GB, 400GB. VCB ściąga te pliki jednak pakują się one po 20 godzin. Czasami dochodzi do takiej sytuacji, że proces pakowania jednego backupu nachodzi na drugi i wszystko się strasznie wlecze. Wydawało by się, że maszyna do backupu jest niezła, do kieratu VCB został bowiem zaprzęgnięty serwer Dell R300 z czterordzeniowym procesorem Intel Xeon 2,4Ghz, wyposażony w 2GB RAM’u i dwa dyski SATA, każdy po 500GB. Niestety maszyna podczas pojedynków z plikami po 300GB przegrywa sromotnie… Wobec tej sytuacji postanowiłem poszukać jakiegoś sposobu na rozwiązanie tego problemu. W odmętach serwerowni znalazłem zupełnie nowe serwery DELL R200, leżały biedne w kącie 😉 Postanowiłem więc wykorzystać ich moc obliczeniową w procesie pakowania backupów.

VMawre Consolidated Backup działa jedynie na platformie opartej o systemy firmy Microsoft. Tak wiec tworzony klaster musiał być klastrem maszyn z systemami Windows Server. Microsoft jakiś czas temu wypuścił system Windows HPC Server 2008, system ponoć idealny do taki właśnie zastosowań. Według obietnic firmy z Redmound ma się za pomocą tego systemu w sposób szybki i wygodny tworzyć klastry wydajnościowe. Rozpocząłem wiec przygotowywanie infrastruktury. Powiesiłem serwery w szafach, połączyłem gigabitową siecią w odseparowanym VLAN’ie i rozpocząłem instalację.

Generalnie wszystko podczas instalacji klastra wydajnościowego opartego o Windows HPC Server 2008 wydaje się proste i intuicyjne. Jak zwykle wizardy prowadzą nas za rączkę… i jak zwykle nic nie działa 🙂 Ale zacznijmy od początku, mianowicie od stworzenia serwera domeny i serwera głównego czyli – Head Node, mózgu całego naszego klastra.

Krok pierwszy.

Pierwszym krokiem będzie instalacja kontrolera domeny dla klastra HPC. Należy w tym celu zainstalować system Windows Server 2008 w standardowej konfiguracji.

Krok drugi.

Po udanej instalacji naszego nowego systemu należy użyć polecenia dcpromo, aby zainstalować kontroler domeny.

Po wywołaniu tej komendy pojawi się wizard. Tworzymy przy jego pomocy nowy las a w nim nową domenę o nazwie FQDN HPC.Test. Ustawiamy funkcjonalność domeny na wersję Windows Server 2008 i uruchamiamy usługę DNS.

Po weryfikacji potwierdzamy utworzenie domeny i czekamy na zakończenie operacji.

Krok trzeci.

Udajemy się do właściwości połączeń sieciowych w naszym serwerze. Na aktywnej karcie sieciowej dezaktywujemy TCP/IPv6 odznaczając tą opcję w konfiguracji.

Wchodzimy następnie w właściwości TCP/IPv4 i ustawiamy adres IP dla kontrolera domeny.

Krok czwarty.

Instalujemy usługę DHCP. W tym celu udajemy się do „Server Manager”, zakładki „Roles” i wybieramy opcję „Add Roles”.

Z dostępnych usług wybieramy DHCP i rozpoczynamy jego konfigurację. Ustawiamy zakres adresacji, nadajmy mu nazwę i instalujemy rolę DHCP.

Krok piąty.

Po pomyślnej instalacji naszego serwera domeny dla klastra HPC zabieramy się za instalację węzłów. Head Node, czyli mózg naszej struktury będzie już oparty o Windows HPC Server 2008. Instalujemy go na maszynie fizycznej. Należy zwrócić uwagę na dwie sprawy. Po pierwsze do instalacji tego produktu używamy innego nośnika niż do zwykłego 2K8, po drugie forma licencjonowania nie jest oparta o CAL’e. O ile pierwszy punkt wydaje się rozumieć sam przez się, w drugim warto nadmienić, że mając zainstalowany już serwer Windows HPC nie musimy dodatkowo dokupować do niego licencji CAL, jak również nie musimy się martwić o licencje dla przyszłych węzłów klastra które się będą do niego podłączać.

Krok szósty.

Po instalacji systemu podłączamy go do domeny i uruchamiamy HPC Pack installation.

W kolejnym korku instalatora wybieramy stworzenie nowego klastra HPC i węzła głównego – „Create a new HPC cluster by creating a head node”.

Przed zakończeniem wybieramy opcję uruchomienia konsoli zarządzania klastrem i klikamy w przycisk „Finish”.

Krok ósmy.

Po uruchomieniu konsoli zarządzania klastrem objawi się naszym oczom lista „To-Do”. Pierwszym krokiem będzie konfiguracja sieci. Należy wybrać właśnie tą opcję i rozważyć różne topologie infrastruktury. Topologie sieci zależne są bardzo mocno od konfiguracji sprzętowej naszych serwerów. Tak wiec pozostaje nam wybrać najbardziej pasującą do naszego sytuacji. Ja wybrałem najbardziej uniwersalną czyli – „All nodes on enterprise and private networks”.

Następnie pytani o uprawnienia. Oczywiście dodajemy użytkownika na którego jesteśmy aktualnie zalogowani do grupy użytkowników klastra. Kolejnym krokiem jest ustawienie nazewnictwa dla nowych węzłów klastra. Krok ten jest niezbędny aby można była automatyczne instalować kolejne serwery HPC z prekonfigurowanych obrazów.

Ostatnim krokiem jest ustawianie szablonów systemów operacyjnych i sposobów rozmieszczania ich w naszej infrastrukturze. W kreatorze „Create Node Template” wybieramy opcje „With operating system” i przy wykorzystaniu płytki instalacyjnej Windows HPC Server 2008 tworzymy obraz maszyny, który w przyszłości będziemy mogli automatycznie instalować w naszej infrastrukturze.

W zasadzie to koniec operacji niezbędnych do instalacji węzła głównego klastra HPC. W najbliższym czasie przedstawię Wam jak instalować węzły zwykłe, a na koniec postaram się pożenić VCB, 7zip i HPC. Zobaczymy co z tego wyjdzie…

Poniżej macie link do plików z wersjami testowymi Windows HPC Server 2008, oraz informacji na temat samego High Performance Computing:

About the author

Bloger i niezależny konsultant z wieloletnim doświadczeniem w branży IT. Specjalizujący się w wirtualizacji i cloud computingu. Posiada tytuły MCP, MCTS, VCP oraz VMware vExpert.

Leave a Reply