Tak więc mózg naszej operacji HPC już działa. Infrastruktura w postaci serwera DC również. Brakuje nam jedynie węzłów klastra – sług, które w niewolniczym kieracie będą przerzucać setki operacji na sekundę w niekończącym się ciągu. Tak… czas więc założyć nasz kombinat.

Krok pierwszy

Logujemy się na serwer główny klastra. Udajemy się do panelu zarządzania klastrem HPC i wybieramy utworzenie nowego węzła. Kreator proponuje nam trzy sposoby dokonania tego, decydujemy się na stworzenie nowego węzła od podstaw wraz z pre konfigurowanym systemem operacyjnym – „Deploy compute nodes from bare metal using an operating system image”. W następnym kroku oczekujemy na zgłoszenie się maszyn które będą miały automatycznie zainstalowany system Windows HPC Server 2008.

Krok drugi

Należy uruchomić serwer fizyczny który ma być wezłem-sługą klastra. Następnie w BIOS’ie tej maszyny zaznaczyć opcję botowania z PXE jako główną, zapamiętać i zrestartować. Podczas uruchamiania maszyna zacznie poszukiwać serwera DHCP, znajdzie go, pobierze adres a następnie wykryje usługę serwera PXE zainstalowaną na serwerze głównym klastra.

Krok trzeci

Wracamy do serwera głównego klastra HPC i w kreatorze o którym mowa na końcu kroku pierwszego zaznaczamy serwery które nas interesują i klikamy przycisk „Deploy”.

Krok czwarty

Podczas procesu instalowania automatycznego systemów na węzłach klastra możemy nad wszystkim czuwać za pomocą konsoli zarządzania HPC. W zakładce „Node Managment” mamy do dyspozycji kilka kategorii dzięki którym możemy stwierdzić co się dzieje z naszymi węzłami. Podczas operacji „Deploy” serwery w nią zaangażowane są umieszczone w kategorii „Executing”. Po zakończeniu operacji zobaczymy je „Nodes”, gdzie należy je zaznaczyć i wykonać operację „Bring Online”, po której możemy się cieszyć naszym nowym, słodkim klastrem HPC 🙂

To w zasadzie tyle jeśli chodzi o stworzenie klastra opartego o Windows HPC Server 2008 , mamy węzeł główny oraz węzły-sługi. Teraz pozostaje tylko rozpocząć próby uruchomienia naszego zmyślnego systemu VCB.

About the author

Bloger i niezależny konsultant z wieloletnim doświadczeniem w branży IT. Specjalizujący się w wirtualizacji i cloud computingu. Posiada tytuły MCP, MCTS, VCP oraz VMware vExpert.
2 Responses
 1. Witam
  Mam oto nastepujacy problem. Postawnowilem utworzyc klaster obliczeniowy Windows HPC serwer 2008 wedlug wskazowek z Panstwa strony.
  Wszystko szlo pieknie dopoki nie przyszlo dodawac nowe wezly klastra i wtedy pojawily sie problemy. Podczas ustawiania bootowanie wirtualnej maszyny z LAN pojawia sie komunikat
  „PXE-E55 Proxy DHCP Service did not reply to request on port 4011”. Jak odinstalowalem dodatek HPCpack i recznie zainstalowalem i skonfigurowalem role ‚wdrazania systemu windows’ to udalo sie zainstalowac system poprzez LAN.
  Czy spotkali sie Panstwo juz z tym problem? Czy mozecie mi pomoc?
  prosze o odpowiedz.

  pozdzrawiam
  Damian R.

 2. ml

  Jasne, że mogę 🙂

  Słuchaj, pytanie jest takie czy przy konfiguracji sieci dla serwerów slave ustawiłeś „All nodes on enterprise and private networks”?

Leave a Reply