Iomega ma zamiar wydać całkiem ciekawe oprogramowanie do swego rodzaju wirtualizacji pecetów. Nie ma być to jakieś wielkie systemowe rozwiązanie dla korporacji, raczej coś dla domowego użytkownika… mówię o sofcie który nazywa się v.Clone i rzekomo będzie mógł stworzyć nam lustrzaną kopię naszego komputera domowego do maszyny wirtualnej. Wydaje się to mało rewelacyjną i nowatorska koncepcją, przecież dużo jest produktów P2V, a jednak ten ma funkcje którą żaden z poprzedników nie oferuje. Jest to mianowicie opcja synchronizacji plików miedzy maszyną wirtualna a komputerem źródłem. Schemat jest następujący:

Wyobraźmy sobie taką hipotetyczną sytuację, mamy komputer stacjonarny na którym pracujemy cały czas w domu. Wyjeżdżamy na delegację i dane, a najlepiej cały nasz system chcielibyśmy wziąć ze sobą… tu właśnie ma wejść ze swoją funkcjonalnością Iomega v.Clone. Oprogramowanie to stworzy maszynę wirtualną z naszego dysku C (tylko C, XP/Vista/7) wraz z wszystkimi plikami, dokumentami itp. Następnie jedziemy sobie na delegację do chatki przytulonej do jednej z karaibskich plaż  i uruchamiamy nasz system na innym komputerze jako maszynę wirtualną. Gdy już wracamy do zaśnieżonej Polski, podłączamy do naszego domowego komputera i program dokonuje synchronizacji zmian. Prawda że fajne? W szczególności ta karaibska plaża drinki i… ech rozmarzyłem się. Oprogramowanie v.Clone ma być dystrybuowane za darmo, jedynym „ale” jest to że soft ten będzie działać wyłącznie z dyskami Iomegi.

About the author

Bloger i niezależny konsultant z wieloletnim doświadczeniem w branży IT. Specjalizujący się w wirtualizacji i cloud computingu. Posiada tytuły MCP, MCTS, VCP oraz VMware vExpert.

Leave a Reply