Przypominają mi się lekcje biologii, kiedy w huraganie chlorofili, ameb i tasiemców, znudzony nurkowałem w dekoltach koleżanek usłyszałem nagle słowo klucz – rozmnażanie. Dzięki wrodzonej podzielności uwagi potrafiłem skupić się i na dekoltach i temacie… powiem wam, że to były naprawdę ciekawe zajęcia. Podziwiam do dziś zmyślność pedagogów, zajęcia na temat wszelkich kopulacji zawsze były na wiosnę. Teraz gdy już jestem nieco większy wiem że to na pewno nie był przypadek 😉

Tak wiec dzisiaj lekcja biologii. Będziemy uczyć się o rozmnażaniu Windows Serverów. Każdy wybierze sobie swój ulubiony sposób, czy to będzie pączkowanie czy podział to już nie moja sprawa, ja wybieram pocieranie.

Będziemy pocierać obraz Windows Server 2008R2 SP1 za pomocą WAIK (Windows Automated Installation Kit) i mam nadzieje że wyjdzie z tego mnóstwo potomstwa o różnych SID-ach.

Będziemy potrzebować maszyny wirtualnej z zainstalowanym w wasz ulubiony sposób MS Windows Server 2008R2. Warto sobie wszystko skonfigurować – zainstalować VMware Tools, niezbędne programy,  .nety  i poprawki. Po wykonaniu szablonu maszyny wszystko zostanie ładnie spakowane i będzie do naszej dyspozycji w kolejnych potomkach tego bazowego systemu. Tak wiec warto się zastanowić co widzicie w swoim systemie. Ja jestem raczej fanem minimalizmu i ascezy systemów serwerowych tak wiec w moim przypadku to będzie tylko system, poprawki i toolsy.

Jeżeli mamy odpowiednią licencję, która pozwala na posiadanie wiele systemów z jednym kluczem produktu warto przed zrobieniem szablonu dokonać aktywacji. W kolejnych krokach skonfigurujemy w pliku odpowiedzi specjalny parametr pozwalający zachować aktywację w kolejnych instancjach szablonu.

Kolejnym krokiem jest ściągniecie oprogramowania WAIK (Windows Automated Installation Kit), instalujemy je na swoim komputerze. Nie instalujcie go na serwerze przeznaczonym do uszablonowania ponieważ nawet po deinstalacji zostaną po nim jakieś syfy.

Po zainstalowaniu uruchom WAIK – Start -> Programs -> Microsoft Windows AIK -> Windows System Image Manager. Zamontujcie lub włóżcie do napędu płytkę instalacyjną z Windows Server 2008R2 który zainstalowaliście w maszynie przeznaczonej na szablon. Będziecie potrzebować z niej jednego pliku .clg z katalogu Sources. Plik ten ma odpowiadać wersji systemu na maszynie szablonowej.

Po wczytaniu tego pliku, po lewej stronie, na dole ekranu w zakładce Windows Image otworzy wam się okno z informacjami katalogowymi. To jednak nie jest teraz najważniejsze, przechodzimy bowiem do zakładki Answer File (prawy górny róg) i tam wybieramy opcję New Answer File.

Wracamy do zakładki Windows Image, rozwijamy menu Components i z tego menu przerzucamy interesujące nas rzeczy do listy Components po prawej stronie. Podczas przerzucania warto by poustawiać parametry wybranych pozycji:

 • Pozycja 3 – Generalize
  – amd64_Microsoft-Windows-OutOfBoxExperience_neutral
  DoNotOpenInitialConfigurationTasksAtLogon = true (nie denerwuje)

  – amd64_Microsoft-Windows-Security-SPP_neutral
  SkipRearm = 1 (nie prosi o ponowną aktywację)
  – amd64_Microsoft-Windows-ServerManager-SvrMgrNc_Neutral
  DoNotOpenServerManagerAtLogon = true (żeby nie denerwował)
 • Pozycja 4 – Specialize
  – amd64_Microsoft-Windows-IE-InternetExplorer_neutral
  DisableFirstRunWizard = true (w ogóle ktoś tego używa?)
  Home_Page = about:blank (żeby IE nie denerwował)
  TrustedSites = cmentarnapolka.pl;szyszkebaby.pl;iinnestronyktorechcecie.pl

  – amd64_Microsoft-Windows-Shell-Setup_neutral
  ProductKey = TAJNYK-KLUCZP-RODUKT-UMSERV-ER2K8R2
  RegisteredOrganization = Cmentarna Polka Inc.
  RegisteredOwner = Henry Jekyll
  TimeZone = UTC+1
 • Pozycja 7 – oobeSystem
  – amd64_Microsoft-Windows-International-Core_neutral
  InputLocale = pl-PL
  SystemLocale = pl-PL
  UILanguage = pl-PL
  UserLocale = pl-PL

  – amd64_Microsoft-Windows-Shell-Setup_neutral
  OOBE -> HideEULAPage = true
  UserAccounts -> AdministratorPassword = CmentarnaP@lka

Co w podsumowaniu daje taki obraz:

Oczywiście macie tu do dyspozycji masę opcji. Wszystko do znalezienia na przepastnych stronach dokumentacji MS Server 2008R2. Opcji jest tyle że można sobie przyrządzić taki Windows jaki się tylko zamarzy. Kiedy jednak się już opamiętasz i stwierdzisz że to ten moment, system jest gotowy zapisz swoje dzieło File -> Save Answer File, pod nazwą unattend.xml.

Zaloguj się na maszynę przeznaczoną do uszablonowania i umieść swój wypiszczony unattend.xml w c:\windows\system32\sysprep\, oraz stwórz katalog c:\windows\setup\scripts\ i tam stwórz plik poinstalacji.cmd (ważne żeby miał rozszerzenie cmd, inaczej trick nie wyjdzie) i umieść w nim linię:

del /Q /F c:\windows\system32\sysprep\unattend.xml

Skrypt ten wyrzuci po zakończonym sysprepie plik unattend.xml.

Kiedy już jesteś pewien że wszystko jest super i że to jest Twoja wysmażona konfiguracja zrób snapshota i wywołaj jako administrator komendę:

cd c:\windows\system32\sysprep\
sysprep /generalize /oobe /shutdown /unattend:unattend.xml

Tylko pamiętajcie nie wyłączamy maszyny po tej operacji, ponieważ zacznie się ona preparować sama, a jak wiadomo rozmnażanie z sobą samym jeszcze nigdy do dzieci nie doprowadziło. Tak wiec bądźmy wstrzemięźliwy 😉

Kiedy maszyna się wyłączy to oznacza, że wszystko poszło zgodnie z planem. Pozostaje nam zalogować się do vCenter, zaznaczyć  maszynę przeznaczoną na szablon -> prawy przycisk -> Clone to Template. Pola wypełniamy wedle uznania, a po poprawnym zakończeniu tej operacji robimy Deploy from Template. Tworząc w ten sposób nową maszynę i kolejną, i następną, i jeszcze raz, i jeszcze raz, i jeszcze, i jeszcze, i tak aż do śmierci… bo jak się raz spróbuje rozmnażania to nie chce się już nigdy przestać 😉

About the author

Bloger i niezależny konsultant z wieloletnim doświadczeniem w branży IT. Specjalizujący się w wirtualizacji i cloud computingu. Posiada tytuły MCP, MCTS, VCP oraz VMware vExpert.

Leave a Reply