NSX-t czas poznać rywala #5

Mamy już za sobą zainstalowane moduły wymagane do poprawnego działania NSX-t na hostach z vSphere. Dziś przyszedł czas na konfigurację NSX-t transport zone oraz transport node i wszystko co z tym związane, aby uruchomić sieć L2 w sieci nakładkowej w NSX-t.

Dla przypomnienia nasz schemat jak wygląda połączenie kart sieciowych:

Konfiguracja

Przechodzimy do działania, będę opisywał krok po kroku jak skonfigurować oraz przygotować system NSX-t do tworzenia sieci L2 oraz połączenia ze światem.

Logujemy się do naszego NSX-t Managera:

IP Pools

 1. Przechodzimy do Inventory/Groups/Ippools:
 2. W nowym oknie konfigurujemy parametry naszej puli, która będzie wykorzystana do konfiguracji interfejsów sieciowych w sieci transportowej:

Uplink Profiles

 1. Kolejnym krokiem jest skonfigurowanie profili interfejsów uplink dla hosta ESX oraz EDGE, przechodzimy do fabric/configurations/uplinkprofiles, klikamy ADD:
 2. W nowy oknie konfigurujemy profil:
  • dla Hosta ESX – najważniejsze jest określenie Transport VLAN, jeżeli do host przychodzi trunk to trzeba określić vlan, jeżeli mamy access zostawiamy 0:
  • EDGE

Transport Zones

 1. Konfigurujemy Transport Zone, jest to konfiguracja pewnego rodzaju switcha dystrybucyjnego, przechodzimy do fabric/transportzones klikamy ADD. Tworzymy profil dla sieci nakładkowej oraz dla sieci, która będzie łączyć świat fizyczny i wirtualny:

  • profil dla sieci nakładkowej – gdzie najważniejsza definicja to nazwa naszego N-VDS Name – jest to nazwa naszego switcha, będzie on tworzony w każdym systemie, który będzie korzystał z tego profilu:
  • Profil dla sieci Uplinkowej:

Transport Nodes

 1. W tym kroku stworzymy NSX-t transport node, wykorzystamy elementy, które wcześniej stworzyliśmy. Tworzymy profil dla każdego Hosta, który będzie podłączony do NSX-t, przechodzimy do fabric/nodes/transportnodes klikamy ADD:

  • Profil Hosta ESX – nadajemy nazwę, wybieramy hosta, którego ma się to tyczyć, w naszym wypadku jest to ESX04. W Transport Zone wybieramy profil stworzony dla Hosta:

   Następnie przechodzimy do zakładki N-VDS, wybieramy elementy, które stworzyliśmy wcześniej dla poprawnej konfiguracji połączenia hosta do sieci transportowej. Tutaj najważniejsze jest, aby przypisać odpowiedni interfejs sieciowy. W naszym przypadku jest to vmnic1:
  • Profil dla EDGE – powtarzamy podobnie dla hosta EDGE z tą różnicą, że EDGE ma przypisane dwa profile dla Transport Zone:

   Następnie przechodzimy do N-VDS, gdzie również konfigurujemy dla sieci 2 profile, jeden profil dla sieci transportowej:

   Następnie drugi dla sieci połączeniowej ze światem fizycznym:

Edge Clusters

 1. Przechodzimy do fabric/nodes/edgeclusters, gdzie klikamy ADD:
 2. W nowym oknie konfigurujemy nazwę i klikamy EDIT:

  W kolejnym oknie wybieramy Transport Nodes, które są skonfigurowane dla EDGE:

Switche

 1. Przechodzimy do switching/switches i dodajemy nasze logiczne switche klikając ADD:
 2. W nowym oknie definiujemy nazwę oraz wybieramy Transport Zone, w tym przypadku jest to switch, który posłuży nam do komunikacji ze światem zewnętrznym:
 3. Krok powyżej potarzamy dla sieci nakładkowej:
 4.  Logujemy się do naszego vCenter i przypisujemy wirtualne maszyny do odpowiednich port group zgodnie z rysunkiem poniżej:


5. Weryfikacja komunikacji  z perspektywy hosta:

Na tym kończymy dzisiejszy wpis, w kolejnym będzie jeszcze ciekawiej z perspektywy sieciowej – zabawa BGP, VRF’y oraz CLI podczas weryfikacji.

Poniżej znajdą Państwo linki do wcześniejszych artykułów: