Red Hat Forum Warsaw 2016 – okiem DevOpsa

Już od samego początku moja wizyta w Warszawie zaczęła się wybitnie źle; wysiadam w Warszawie Wschodniej, podchodzę do czarnego mercedesa z żółtym trójkącikiem na dachu z napisem TAXI. Pukam, mocno ciągnę za klamkę. Zamknięte. Po chwili podchodzi starszy Pan i zdziwiony pyta: Jedziemy?. Odpowiadam grzecznie: Tak, na Poniatowskiego 1, proszę. To będzie 30 złotych. — słyszę w odpowiedzi. Stoję zdziwiony: Proszę Pana, to jest 15 minut drogi piechotą. No, dobrze, dobrze, 20. Roześmiałem się, kliknąłem w telefonie ikonę U międzynarodowej firmy transportowej i po 8 minutach dojechałem na miejsce. Zapłaciłem 10,61 złotych polskich, w miłej atmosferze i bez poczucia, że ktoś ma wybitną ochotę mnie okraść.

Podjechaliśmy pod stadion. Przywitał mnie całkiem duży baner: Witamy na Red Hat Forum. Poziom 2. Przeszedłem parę metrów, wszedłem ogromnymi schodami pod stadion i popycham pierwsze drzwi obrotowe; zamknięte. Idę w lewo i mijam z podobnym skutkiem cztery kolejne wejścia. W międzyczasie za plecami widzę dwójkę ludzi podobnie błąkających się wokół Narodowego. Z krótkiej rozmowy wynika, że niedługo zrobią pełne koło wokół stadionu. Niezłe cardio z rana. Koniec końców, spytaliśmy miłą Panią, która poinformowała nas, że wejście jest od strony lodowiska. Przy wejściu szliśmy już w zacnej grupie 20 osób, którzy podobnie szukali jakiejkolwiek czerwonej tabliczki z logiem kapeluszy.

Od tego momentu bardzo duży plus dla realizatorów za czysto organizacyjny aspekt. Odpowiednia liczba stanowisk z miłymi Paniami w czerwonych kapeluszach odpowiedzialnych za rejestrację i zawsze chętnych do pomocy zbłądzonym. Kelnerzy dbali jak mogli o czystość na stolikach. Kawa przednia, jedzenie bardzo smaczne.

Zatem… Łyk Lungo i lecę. Oto kilka klatek z prelekcji.

Red Hat Forum 2016

Wykład Rafała Szmigla z Red Hat, który pokazał autoskalowanie na OpenStack. Jedyna, mocno techniczna sesja, na której byłem. Kod, przykłady, logi. Prezentacja nie zawierała demo, jednak Rafała można było przez całą konferencję atakować pytaniami w strefie eksperta, gdzie czekało pełne środowisko laboratoryjne z OpenStack. Świetny pomysł! Duży plus!

Prelekcja Alessandro Perilli z Red Hat zatytułowana: Next Gen Management In a DevOps World, była typowo handlową prezentacją produktów Red Hat:

  • Red Hat Insights
  • Red Hat Satellite
  • Red Hat Ansible Tower

Od prezentacji oczekiwałem konkretnych elementów pracy i wykorzystania narzędzi oferowanych przez czerwone kapelusze w pracy DevOpsa. W zamian otrzymałem porównywanie produktów Red Hata do stetoskopu czy klocków Lego… (sic!) Wykład zakończył rząd haseł: Easy to use, Open Development… Prelegent rzeczywiście charyzmatyczny; trzeba to przyznać. Chciało się go słuchać. Duża pewność siebie na scenie, wysoki poziom samej prezentacji. Technicznie, dla siebie, nie znalazłem absolutnie nic interesującego.

Ansible pracuję mocno produkcyjnie od ponad roku. Bardzo czekałem na wszystkie wykłady związane z tym narzędziem. Prezentacja zatytułowana Ansible Tower by Red Hat – najlepsze praktyki autorstwa Tomasza Dziedzica była nastawiona na prezentację produktu, a nie dobre praktyki użycia. Prezenter, rzeczywiście, pokazał use-case połączenia Ansible Tower by Red Hat ze Splunk oraz korzyści, które daje Ansible Tower. Trudno je podważać, gdyż obecnie, w moim odczuciu, to jedyne rozsądne rozwiązanie na Ansible. Brakowało, jednak aksjomatycznego tak i zdecydowanego nie. Oczekiwałem żywego organizmu, w którym wykazuje mi się tytularne dobre praktyki użycia produktu, a nie sam produkt.

Nie mniej, w kuluarach udało mi się dowiedzieć, co nieco, o open-source’owaniu Ansible Tower. Dla tych, których temat szczególnie interesuje: Będzie! Odpowiedź na pytanie: Kiedy? jest nadal wielką niewiadomą.

Zabbix

Z Zabbixa korzystałem już wielokrotnie, zawsze z zadowalającym skutkiem. Produkt ten, o tyle jest mi bliski, że Zabbix zdecydowanie ucieka od modelu dzielenia oprogramowania na te open-source, i te płatne. Płatne jest tylko wsparcie i to, jeśli wierzyć producentowi, niezależnie od liczby monitorowanych maszyn. W kuluarach miałem przyjemność podyskutować z Alexeiem Vladishevem — Zabbix Chief Executive Officer. Alexei zdradził mi nowości w najnowszym Zabbiksie, rozmawialiśmy o wsparciu Zabbiksa dla platformy Docker. Nie mniej, prelekcja Alexeia Vladisheva, na którą bardzo czekałem, była daleka od technicznych aspektów rozwiązania. Zabbix Chief Executive Officer mocno skupił się na cenowej konkurencyjności produktu, uniwersalności rozwiązania. Próżno szukać tu real-life-scenario czy technicznych smaczków.

Nie przeczę. Tak surowa ocena jest, być może, efektem rozbieżności wyobrażeń prelekcji i zastanych realiów. Nie mniej, jako inżynier systemowy jestem mocno zawiedziony jak bardzo biznes przychylił szalę. W ankiecie dla orgnizatorów pamiętam pytanie: Po co przyjechałeś na Red Hat Forum 2016?. Moja odpowiedź na nie była wybitnie krótka: Wiedza. Na prelekcjach bardzo mi jej zabrakło.