vBlock – Cloud Computing, czyli Datacenter w trybie Plug & Play

Kilka lat temu Sun stworzył ciekawy projekt mobilnego datacenter. Blackbox bo tak się całe te przedsięwzięcie się nazywało miało być idealnym rozwiązaniem dla instytucji potrzebujących wysokiej mocy obliczeniowej na żądanie w każdym możliwym miejscu na planecie. Projekt ten wzbudził spore zainteresowani wojska i instytucji badawczych, które porozsiewane po najbardziej wyuzdanych zakątkach świata często potrzebowały serwerowni od zaraz. Wybudowanie datacenter w Etiopii przy obozie uchodźców dla których artefaktem jest puszka po Coca-Coli stanowi nie lada wyzwanie. Sun skonstruował Blaxbox w kontenerze który bardzo łatwo dało się przewiedz koleją, samolotem czy też statkiem. Była to pierwsza konstrukcja serwerowni typu Plug & Paly, z której dzisiaj czerpią zrzeszeni w Virtual Computing Environment Coalition – EMC, Cisco, Intel, VMware i nowa organizacja której nazwa w jakiś dziwny sposób kojarzy się z krainą szczęścia – Acadia.

Cisco, EMC, Vmware -> VCE

Przygotowali oni projekt z nieco mniejszym rozmachem niż Sun kilka lat temu, ale nie dla tego że są ułomni, że nie mają technologii, zrobili to ponieważ kierują swój produkt do zupełnie innej grupy odbiorców. Sun brał na celownik instytucje rządowe, stacje badawcze, natomiast projekt vBlock jest skierowany dla firm potrzebujących rozwiązania „Virtualization from the Box”.

Czym jest vBlock? Otóż wyobraźmy sobie że właśnie wyremontowaliśmy naszą kanciapę na szczotki, wywaliliśmy stary zlew, detergenty i bóg jeden wie co jeszcze. Zaczepiliśmy klimatyzator i wymieniliśmy drzwi na takie z zamkiem. Tak więc jesteśmy posiadaczami olśniewającej serwerowni. Następnie w planach mamy odpalenie niesamowitej infrastruktury serwerowej –switche 10Ge, serwery kasetowe, terabajty w macierzach FC a wszystko okraszone błogosławieństwem wirtualizacji. Spędzamy noce nad stworzeniem konfiguracji idealnej, czytamy blogi ludzi którzy Wiedzą, sprawdzamy, by nie wyjść na laików, żeby się nie przejechać, bo przecież tyle mamy opcji do wyboru. A może by tak inaczej? Właśnie aby zmniejszyć cierpienia specjalistów z działów IT, oraz handlowców którzy są odpytywani o każdy szczegół powstało vBlock. Rozwiązanie ma być kompleksową platformą do wirtualizacji. Jak łatwo się domyślić będzie to szafa RACK wypchana różnej maści serwerami opartymi o procesory Intel, przełącznikami Cisco UCS/Nexus/MDS, macierzami EMC oparta o oprogramowanie VMware.

Mnóstwo pieniędzy. Ale będziemy mieli firmowo poukładane kabelki 😉

Dobra ale co tu robi ta organizacja z krainy miodem i mlekiem płynącej, z krainy zwanej Acadią. Otóż tu wchodzi najbardziej popularny ostatnimi czasy termin Cloud Computing . Organizacja ta ma na celu spopularyzowanie prywatnych chmur opartych oczywiście o vCloud. Acadia ma na przykład zamiar wprowadzić coś takiego jak serwerownia w trybie pre-paid. Rozwiązanie to znane jest produktów Cisco gdzie można było wypożyczyć od nich switch’a i płacić tylko za używane porty. Teraz ma być tak samo z vBlock’iem. Dostajemy super sprzęt i oprogramowanie a płacimy miesięcznie tylko za zasoby które zużywamy. Brzmi logicznie. Zobaczymy jak wyjdzie w praniu. Wiecej informacji można znaleźć na blogu Chada Sakac – http://virtualgeek.typepad.com/.

About the author

Bloger i niezależny konsultant z wieloletnim doświadczeniem w branży IT. Specjalizujący się w wirtualizacji i cloud computingu. Posiada tytuły MCP, MCTS, VCP oraz VMware vExpert.
1 Response
  1. „Projekt ten wzbudził spore zainteresowani wojska i instytucji badawczych, które porozsiewane po najbardziej wyuzdanych zakątkach świata często potrzebowały serwerowni od zaraz”….. wyuzdanych???

Leave a Reply