Kilka dni temu Sun wydał najnowszą wersję bezpłatnego narzędzia do wirtualizacji. Nowy VirtualBox oznaczony jest numerkiem 3.1 i wprowadzono w nim kilka naprawdę ciekawych zmian. Najważniejsze jest chyba to, że pojawiła się funkcja przenoszenia maszyn wirtualnych w locie, bez przerywania ich pracy. Rozwiązanie nazwano Teleportation. Drugą istotną poprawką jest rozwinięcie możliwości migawek (snapshot). W poprzednich wersjach można było odtworzyć maszynę wirtualną tylko z ostatniego zrobionego snapshota, teraz rozwinięto ta funkcję i można tego dokonać z dowolnej migawki, nawet tej pierwszej. Dodatkowo wprowadzono funkcję snapshot ze snapshota (branched snapshots).

VirtualBox mocno dojrzał w ciągu tych kilku wydań a co najważniejsze z wersji na wersję jest rozwijany o coraz to ciekawsze rozwiązania. W produkcie Sun’a widać wpływy technologii znanych z rozwiązań typowo komercyjnych… Coś mi mówi że jest tylko kwestią czasu pojawienie się na rynku narzędzi do wirtualizacji produktu VirtualBox Enterprise.

About the author

Bloger i niezależny konsultant z wieloletnim doświadczeniem w branży IT. Specjalizujący się w wirtualizacji i cloud computingu. Posiada tytuły MCP, MCTS, VCP oraz VMware vExpert.

Leave a Reply