Intel przedstawił ostatnio swój nowy procesor Intel SCC który wcześniej był znany pod nazwą Rock Creek. Układ ten ma być data center na chipie. Procesor dysponuje 48 rdzeniami ulokowanymi na powierzchni 567 minimetrów kwadratowych, składa się on z 1.3 miliarda tranzystorów które mogą pobrać od 25 do 125 watów. Te mikro procesory są podobne do układu Pentium 55C i na każdym z nich można uruchamiać oddzielny system operacyjny. Płytka jest zorganizowana w sposób następujący – Dwa rdzenie podzielone jednym routerem, oraz jednym buforem wiadomości. Takie zespoły umieszczone są w siatce 6×4 wokół kontrolera pamięci DDR3. Rdzenie komunikują się z sobą za pomocą wiadomości.

Intel SCC

Na pokazie nowego układu firma Intel do obsługi zastosowała specjalnie dopasowaną wersję Linuksa. Microsoft zapowiedział jednak utworzenie narządzi umożliwiających wykorzystanie tego systemu w swoich produktach. Więcej informacji o SCC uzyskamy w lutym 2010 roku.

About the author

Bloger i niezależny konsultant z wieloletnim doświadczeniem w branży IT. Specjalizujący się w wirtualizacji i cloud computingu. Posiada tytuły MCP, MCTS, VCP oraz VMware vExpert.

Leave a Reply